Kosmetologia prowadzona przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi, znalazła się na 3 miejscu w rankingu Uczelni wg Fundacji Edukacyjnej Perspektywy
Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2020 – na jakich zasadach?
Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2020 (będący częścią Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020) przedstawia najpopularniejsze kierunki prowadzone na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych. Zestawienie obejmuje 70 kierunków w dziewięciu grupach obejmujących nauki: medyczne i o zdrowiu, humanistyczne, teologiczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, blok nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych (ranking nie obejmuje uczelni artystycznych).
Aby kierunek danej uczelni mógł znaleźć się w rankingu, spełnione muszą być określone warunki:
- kierunek musi być prowadzony w trybie stacjonarnym (na jednolitych studiach magisterskich lub studiach drugiego stopnia, zapewniając studentom możliwość kontynuacji nauki po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w tej samej uczelni)
- na kierunek musi być prowadzony nabór na rok akademicki 2020/21 (na pierwszy rok studiów)
- kierunek musi mieć przynajmniej dwa roczniki absolwentów.
Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2020 – co brano pod uwagę?
Jak podkreśla Fundacja Edukacyjna Perspektywy, w zależności od specyfiki danej grupy kierunków, ranking uwzględnia 12 lub 13 wskaźników pogrupowanych w sześć lub siedem kryteriów. Tworząc Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2020 brano pod uwagę następujące kwestie:
- Prestiż (ocena przez kadrę akademicką) – chodzi o głosy, które pracownicy naukowi oddali na daną uczelnię w badaniu ankietowym (naukowiec nie mógł głosować na uczelnię, która jest jego podstawowym miejscem pracy)
- Absolwenci na rynku pracy – mowa m.in. o wysokości zarobków absolwentów i stopniu ich za trudnienia
- Potencjał akademicki – tu kierowano się tzw. wskaźnikiem kategorii naukowej wyliczonym dla dyscypliny wiodącej właściwej dla ocenianego kie run ku stu diów
- Potencjał dydaktyczny – pod uwagę brano tzw. jakość przyjętych na studia (wskaźnik mierzony wynikami egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2019 rozpoczęły studia stacjonarne na ocenianych kierunkach studiów) a także akredytacje (również międzynarodowe).
- Potencjał naukowy – chodzi głównie o ilość publikacji i cytowalność
- Umiędzynarodowienie – w tym kryterium brano pod uwagę, jaki udział wśród ogółu publikacji stanowią te, które posiadają współautora z zagranicy. Oceniano również procent obcokrajowców wśród ogółu studentów na danym kierunku studiów w roku akademickim 2019/20.
Siódmym kryterium są tzw. kryteria dodatkowe, co ma znaczenie w przypadku kierunku lekarskiego i stomatologii. Chodzi o egzaminy lekarskie. Wskaźnik ten oparty jest o wyniki lekarskiego egzaminu państwowego, uwzględniana jest też skuteczność zdawania egzaminu.
Kryterium to (a konkretnie wyniki egzaminów na aplikacje radcowskie i adwokackie) brano pod uwagę również w przypadku prawa.
Ranking Kierunków Medycznych i o Zdrowiu 2020 – wyniki
Na których uczelniach najwyżej oceniono: kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapię, farmację, analitykę medyczną, kosmetologię, Zobaczcie uczelnie, które zajęły czołowe miejsca.
Kierunek lekarski:
- Uniwersytet Jagielloński
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
Kierunek lekarsko-dentystyczny:
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pielęgniarstwo:
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Położnictwo:
- Uniwersytet Jagielloński
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Zdrowie publiczne:
- Uniwersytet Jagielloński
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Fizjoterapia:
- AWF w Katowicach
- AWFiS w Gdańsku
- AWF w Krakowie
Farmacja:
- Uniwersytet Jagielloński
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Gdański Uniwersytet Medyczny
Analityka medyczna:
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
- Gdański Uniwersytet Medyczny
Kosmetologia:
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Turystyka i rekreacja:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Gdański
Wychowanie fizyczne:
- AWF w Katowicach
- AWFiS w Gdańsku
- AWF w Poznaniu
Pełne wyniki Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2020 dostępne są na perspektywy.pl
Najnowsze aktualności
Koło Kosmetologii
Miło nam poinformować, że w bieżącym roku akademickim funkcję przewodniczącej Koła pełnić będzie Pani Zuzanna Gruba, a zastępcą będzie Pani …więcej »Spotkanie z licealistami z 30 Liceum Ogólnokształcącego
W dniu 3 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć uczniów z 30 Liceum Ogólnokształcące im ks bp Ignacego Krasickiego w Łodzi, w ramach …więcej »Drzwi Otwarte Umed
Dziękujemy Studentom Koła Kosmetologii za przygotowanie stoiska promującego nasz kierunek na Drzwiach Otwartych Umedu 13 marca 2024. Studentki chętnie odpowiadały …więcej »Wizyta w firmie Ava
Studenci kierunku kosmetologia odwiedzili jedna z najstarszych polskich firm kosmetycznych o ponad 60-letniej tradycji. Jest to pierwsza polska firma produkująca …więcej »Współpraca w ramach Erasmus plus z International College of Cosmetology z Rygi
W grudniu 2023 w ramach współpracy z International College of Cosmetology z Rygi gościliśmy nauczycieli akademickich, którzy prowadzili ćwiczenia na II …więcej »