„Kosmetologia – nauka i przyszłość” – fotorelacja
Dnia 12 marca 2016 odbyła się konferencja pt. „Kosmetologia – nauka i przyszłość” zorganizowana przez Katedrę Kosmetologii Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Fundację FUMED. Patronatem Honorowym Konferencję objęli Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.
W Konferencji uczestniczyli wykładowcy z liczących się Uczelni z całej Polski, pracujący kosmetolodzy oraz studenci kierunku Kosmetologia i pokrewnych z całego kraju. Łączna liczba uczestników to ponad 300 osób.
Konferencja miała miejsce w Auli Zachodniej Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi.
W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele firm z branży kosmetycznej i przedstawiciele czasopism branżowych, a w czasie przerw uczestnicy chętnie odwiedzali stoiska wystawców.
Konferencja została podzielona na 5 sesji.
Temat dotyczący badania in silico substancji aktywnych kosmetyków i suplementów doskonale zaprezentował prof. Marcin Molski. O wykorzystaniu spektroskopii Ramana w kosmetologii mówiła dr Paulina Mucha z zespołu prof. Elżbiety Budzisz. Zagadnienie ekstraktów nadkrytycznych CO2 bogatych w witaminę E przybliżył prof. Józef Kula.
Wykład pt. „Solarium – „wróg publiczny” naszej skóry” wygłosiła dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, a prof. Ewa Trznadel-Grodzka przybliżyła zagadnienie dotyczące współczesności i perspektyw zastosowania kwasu hialuronowego. Temat autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej bardzo interesująco przedstawił prof. Andrzej Przylipiak. Zagadnienie dotyczące cellulitu – jego patogenezy i możliwości leczenia – szeroko omówiła dr Renata Sieradzan-Skrzetuska.
W kolejnej sesji zaprezentowały się firmy z branży kosmetycznej. Temat „Karboksyterapii jako multipotencjalnego zabiegu w medycynie estetycznej” zaprezentował lek. Krzysztof Gemza. Następnie prezentowały się firmy Fenice oraz Aycom producent urządzeń kosmetycznych marki Criss. W wykładzie zamykającym tę sesję dr Anna Potrykus zaprezentowała metody badawcze wykorzystywane w codziennej pracy Laboratorium Badań i Rozwoju Ziaja.
Czwartą sesję rozpoczęła prof. Barbara Zegarska przybliżając problem skóry wrażliwej. O witaminie C jako aktywnym składniku w walce z wieloma problemami skóry opowiedział mgr Malwina Zasada. Analizę przypadków zwyrodnień paznokci stóp ze współwystępującymi zakażeniami o etiologii grzybiczej w gabinetach podologicznych przedstawiła dr Izabela Załęska, a mgr Katarzyna Gruszczyńska omówiła główne zagadnienia specjalistycznej pielęgnacji stóp w codziennej praktyce gabinetu. Sesję zamknął wykład prof. Heleny Rotsztejn, która przybliżyła zagadnienie znaczenia metabolizmu skórnego melatoniny.
Piątą sesję zapoczątkowała dr Iwona Wrześniewska-Wal prezentując problematykę ryzyka zakażenia w gabinecie kosmetycznym i jego aspektów cywilnoprawnych, zaś tematykę odpowiedzialności karnej za wykonywanie zabiegów kosmetycznych omówił prof. Rafał Kubiak.
Dla młodych naukowców zorganizowana została sesja plakatowa, która zakończyła się wręczeniem dyplomów i nagród ufundowanych przez Firmę Kosmetyczną Ziaja.
Nagrody w sesji plakatowej:
I miejsce
Agata Markiewicz, Bożena Tyszczuk, Monika Pasikowska
Wpływ pochodnych witaminy K na kondycję skóry naczyniowej:bezpieczeństwo stosowania i skuteczność działania kosmetyków zawierających różne stężenia substancji czynnej.
II miejsce
Izabela Załęska, Agata Pietrzycka
Wpływ dermokosmetyku z ektoiną na uwalnianie cytokin prozapalnych przez komórki skóry wrażliwej.
III miejsce
Urszula Tałałaj, Agnieszka Markowska
Synteza peptydów o potencjalnym działaniu przeciwstarzeniowym.
Wyróżnienia:
Magdalena Wyszkowska-Kolatko, Paulina Koczurkiewicz, Karolina Słoczyńska, Ewa Skrzypczak-Pietraszek, Elżbieta Pękala
Badania in vitro nad cytotoksycznością wyciągów wodnych z wąkroty azjatyckiej.
Angelika A. Adamus-Grabicka, Mirella Batory, Elżbieta Budzisz
Rodzaje liposomów stosowanych w dermatologii oraz kosmetologii i ich zastosowanie do modyfikacji włókien polikaprolaktonowych.
Marta Klimczyk-Caryk, Andrzej Kaszuba, Jacek Arct, Katarzyna Pytkowska, Dorota Kołakowska
Wpływ soli cynkowej kwasu oktanoilosalicylowegona aktywność gruczołów łojowych.
W kuluarach prowadzone były burzliwe dyskusje dotyczące wysłuchanych wykładów, które będą zapewne inspiracją do rozwoju nowoczesnej kosmetologii i skłonią do współpracy pomiędzy uczelnią i przemysłem.
Elżbieta Budzisz
Anna Erkiert-Polguj
Zdjęcia: Marta Fąk
Najnowsze aktualności
Przedświąteczne posiedzenie Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
12 grudnia w Centrum Dydaktycznym odbyło się uroczyste, przedświąteczne posiedzenie Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w trakcie którego zostały wręczone dyplomy doktora. …więcej »Mikołajki Wydziałowe
6 grudnia na Wydziale Farmacji miały miejsce Mikołajki Wydziałowe. Dziękujemy studentkom z Koła za zorganizowanie konkursów z nagrodami i wspólną …więcej »Koło Kosmetologii
Miło nam poinformować, że w bieżącym roku akademickim funkcję przewodniczącej Koła pełnić będzie Pani Zuzanna Gruba, a zastępcą będzie Pani …więcej »Spotkanie z licealistami z 30 Liceum Ogólnokształcącego
W dniu 3 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć uczniów z 30 Liceum Ogólnokształcące im ks bp Ignacego Krasickiego w Łodzi, w ramach …więcej »Drzwi Otwarte Umed
Dziękujemy Studentom Koła Kosmetologii za przygotowanie stoiska promującego nasz kierunek na Drzwiach Otwartych Umedu 13 marca 2024. Studentki chętnie odpowiadały …więcej »